Banerek
Aktualności
Koronawirus - materiały
Instytucje wsparcia
Egzaminy zewnętrzne - wsparcie
Warto przeczytać
Pracownicy
Oferta
Rejon działania
Statut
Historia
Kalendarium
Fundusze UE
Ewaluacja
Dokumenty
Ochrona danych osobowych
Kontakt
Galeria
 

           biuletyn informacji publicznej

ul. Wojska Polskiego 2
83-000 Pruszcz Gdański

tel./fax. 58/682-33-04

769-00-09-46

e-mail: 

sekretariat@poradniapruszcz.pl


Pół wieku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim

    W dniu 5 grudnia 2019 r. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Pruszczu Gdańskim obchodziła pięćdziesięciolecie swojej działalności. Uroczystości zorganizowane z tej okazji odbyły się w Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim przy ulicy Chopina 34. Wśród gości byli emerytowani dyrektorzy i pracownicy poradni, dyrektorzy placówek oświatowych, które poradnia wspiera swoimi działaniami, a także przedstawiciele Rady Powiatu, Rady Miasta, Kuratorium Oświaty oraz placówek działających na rzecz dziecka i jego rodziny w powiecie gdańskim. Zaszczyciła nas swoją obecnością prof. Marta Bogdanowicz, od dawna zaprzyjaźniona z panią dyrektor i poradnią. Podczas uroczystości goście obejrzeli prezentację przygotowaną przez Katarzynę Kordecką-Karnath, w której przedstawiono historię placówki, a także prezentację dotyczącą obecnego funkcjonowania poradni przedstawioną przed dyrektora Ewę Jakacką. Obchody były świetną okazją do wręczenia nagród starosty gdańskiego paniom Beacie Szpakowskiej i Urszuli Serafin. Na uroczystości głos zabrało wiele osób, w tym prof. Marta Bogdanowicz, przedstawiciele władz i dyrektorzy placówek Na scenie pięknie zatańczyły i zaśpiewały przedszkolaki z Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego Niebieski Koralik. Żeby w pełni docenić ten popis, należy uświadomić sobie, że został poprzedzony ogromem pracy ‒ maluchy, które wzięły w nim udział dotknięte są zaburzeniami rozwoju ze spektrum autyzmu. Zebrani goście wysłuchali kilku utworów wykonanych przez IKSTET ‒ kilkuosobowy amatorski zespół instrumentów dętych, w którym rozwijają swoje pozazawodowe umiejętności dwie panie pracujące w poradni. Po części oficjalnej wszyscy goście zostali zaproszeni na wyśmienity poczęstunek przygotowany przez uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych w Rusocinie, a na pamiątkę zdarzenia otrzymali piękne pierniczki z logo poradni, wykonane przez Żywillę Okłę.

Historia placówki

    Z okazji okrągłej rocznicy istnienia poradni warto pokrótce przypomnieć jej historię. Placówka rozpoczęła działalność pierwszego września 1969 r. pod nazwą Poradnia Wychowawczo-Zawodowa. Pierwsza siedziba instytucji znajdowała się w budynku starej Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Wojska Polskiego 39. Kierownikiem poradni został mgr Szczepan Skrzypiec. W 1977 r. poradnię przeniesiono do budynku przy ul. Grunwaldzkiej 25, a w 1983 r. do budynku Zakładu Opieki Zdrowotnej. W dniu 14 września 1993 r. placówkę przekształcono w Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, a w 1999 r. jej organem prowadzącym został powiat gdański. Od 2000 r. poradnia znajduje się w budynku Zespołu Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących przy ul. Wojska Polskiego 2.

Współczesność

    W 2007 r. dyrektorem poradni została Ewa Jakacka. Poradnia zajmuje całą najwyższą kondygnacją budynku, w którym niegdyś mieścił się internat szkoły. Wnętrze zostało gruntownie wyremontowane w 2014 roku, zamontowano również windę. Poradnia posiada dwanaście nowocześnie wyposażonych gabinetów, w których psychologowie, pedagodzy, logopedzi i lekarze diagnozują, prowadzą terapię i konsultacje. Klienci korzystają z dwóch wygodnych, przestronnych poczekalni zaopatrzonych w zabawki edukacyjne, puzzle itp. Jest nawet kącik do pielęgnacji niemowląt. W doskonale wyposażonej sali odbywają się zajęcia integracji sensorycznej, a w salach konferencyjnej i terapeutycznej ‒ zajęcia grupowe dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Odbywają się tu: Szkoła dla Rodziców, spotkania Zespołu Samokształceniowego Psychologów i Pedagogów, Zespołu Samokształceniowego Logopedów, spotkania szkoleniowe z cyklu Pedagogiczne Inspiracje oraz wiele innych.
Poradnia zatrudnia wysoko wykwalifikowanych psychologów, pedagogów, neurologopedów i lekarzy. Od 2005 r. wydaje orzeczenia i opinie dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, a od 2010 r. dla dzieci i młodzieży z autyzmem. Pracownicy systematycznie uczestniczą w szkoleniach, kursach i konferencjach. Łączą wiedzę i doświadczenie z zapałem i wewnętrzną motywacją do rozwiązywania problemów dzieci i ich rodzin. Wykonują wiele różnorodnych zadań i rozwiązują wciąż nowe problemy. Angażują się w działania prowadzone w środowisku. Jeżdżą do przedszkoli, szkół i innych placówek, aby prowadzić tam działania diagnostyczne, pracować z zespołami klasowymi, udzielać konsultacji nauczycielom i rodzicom oraz szkolić rady pedagogiczne. Pracownicy poradni stanowią dobrze współpracujący i sprawnie zarządzany zespół, który śmiało patrzy w przyszłość.© copyright 2010-2021 Wykonanie i administracja: Piotr Badowski