PROGRAM RZĄDOWY „ZA ŻYCIEM” 2023-2026
Ulotka informacyjna dotycząca realizacji programu w powiecie gdańskim
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Pruszczu Gdańskim pełni rolę ośrodka koordynująco-rehabilitacyjno-opiekuńczego na terenie powiatu gdańskiego w ramach zadań wynikających z Rządowego Programu „Za życiem”. Udział w programie jest bezpłatny.
Cele programu:
- zapewnienie dziecku niepełnosprawnemu dostępu do aktywnej pomocy ze strony państwa (służby zdrowia, pomocy społecznej, oświaty), a jego rodzicom fachowej informacji dotyczącej ich dziecka oraz jego problemów rozwojowych,
- koordynowanie działań służących efektywnemu wykorzystaniu usług dostępnych na trenie powiatu,
- promowanie programu „Za życiem”,
- zapewnienie interdyscyplinarnego wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, umożliwiającego objęcie specjalistyczną opieką dziecka oraz jego rodziny.
Termin realizacji: w roku 2023 – od 20.02.2023 do 15.12.2023 r. (oraz kolejne lata – do 2026)
Adresat programu: program adresowany jest do dzieci z powiatu gdańskiego w wieku 0-7 lat (ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 r.ż. z wykrytym zagrożeniem niepełnosprawnością), u których występują schorzenia wg ICD-10, posiadające opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka i/lub zaświadczenie lekarskie (zgodnie z ustawą „Za życiem”) i/lub orzeczenie o niepełnosprawności.
Sposób realizacji:
- podjęcie działań ukierunkowanych na terapię dziecka o charakterze wieloprofilowego oddziaływania na zaburzenia oraz na pracę z rodziną dziecka niepełnosprawnego,
- podjęcie działań stymulujących dziecko we wczesnym etapie jego rozwoju, co przekłada się na osiągnięcie większej niezależności, samodzielności i lepszej jakości życia w okresie dorosłości.
Zadania: zajęcia stymulujące rozwój dzieci od momentu narodzin do czasu podjęcia nauki szkolnej (do 7 r.ż.) oparte na indywidualnie opracowanych programach wspomagania rozwoju dziecka. Organizujemy specjalistyczną opiekę dla dziecka i jego rodziny w zależności od potrzeb. Zapewniamy usługi terapeutów, logopedów, pedagogów i psychologów, w tym wsparcie psychologiczne ukierunkowane na rodzinę dziecka zagrożonego niepełnosprawnością.
Oferta: W ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka proponujemy:
- Terapię logopedyczną
- Terapię pedagogiczną
- Diagnozę i terapię psychologiczną
- Zajęcia prowadzone przez fizjoterapeutów
- Terapię integracji sensorycznej
Zainteresowanych Rodziców zapraszamy do współpracy. Szczegółowe informacje dotyczące warunków udziału, regulaminu oraz dokumentów znajdziecie Państwo w sekretariacie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim, ul. Wojska Polskiego 2, 83-000 Pruszcz Gdański, tel. 58 682-33-04, koordynator programu Za życiem 2023 r. Magdalena Zmiczerewska, e-mail:mzmiczerewska@poradniapruszcz.pl.