W dniu 12.03.2025 roku odbyło się kolejne samokształceniowe spotkanie logopedów tym razem poświęcone tematyce pomocy logopedycznych w terapii indywidualnej i grupowej.
Spotkanie rozpoczęło się od omówienia roli tradycyjnych materiałów jakimi są karty obrazkowe, plansze, gry, czy zeszyty ćwiczeń. Uczestnicy podkreślali, że tego typu pomoce są niezwykle istotne w pracy z dziećmi i młodzieżą ze względu nie tylko na wizualną atrakcyjność, ale przede wszystkim na bezpośrednią interakcję i zaangażowanie pacjenta. Nie zabrakło także dyskusji na temat nowoczesnych pomocy logopedycznych, takich jak: aplikacje mobilne i programy komputerowe. Większość logopedów wykorzystuje je jako metody wspierające podstawowe oddziaływania z pacjentem. Przykłady z praktyki pokazują, że technologia ta ułatwia prace z pacjentem w kontekście motywacji i regularnych ćwiczeń, jednakże musi być wykorzystywana w odpowiedni sposób. W trakcie dyskusji panie logopedki miały także możliwość zaprezentowania swoich sprawdzonych pomocy i przedstawienia sposobów ich wykorzystania. Uczestnicy chętnie dzielili się doświadczeniami dotyczącymi tworzenia własnych zestawów, dostosowanych w różny sposób do indywidualnego pacjenta. Poznałyśmy także wykorzystywany w pracy własnej przez jedną z naszych koleżanek systemu do przewodnictwa kostnego wzmacniającego głos pacjenta i terapeuty.
Na spotkaniu zapoznałyśmy się także z projektem ustawy zawodu logopedy i samorządzie zawodowym logopedów, wyraziłyśmy wspólną potrzebę powstania tego typu ustawy, w celu uporządkowania i określenia standardów zawodowych oraz zapewnienia wysokiej jakości naszych świadczeń.
W trakcie spotkania zrodził się także pomysł zorganizowania jesiennej konferencji logopedycznej pod hasłem „Logopedia okiem praktyka”. Chcemy podzielić się doświadczeniem z naszej pracy z innymi specjalistami oraz rodzicami.
Ustalono termin kolejnego spotkania.
Opracowała: Joanna Bugalska





